Vitamíny můžeme dle rozpustnosti rozdělit na vitamíny rozpustné v tucích (vitamin A, D, E a K) a vitamíny rozpustné ve vodě (vitamin B a C). Prvními zmiňovanými se můžeme předávkovat, protože se ukládají v tukové tkáni a druhé zmiňované bez problému vyloučíme z organismu i ve větším než doporučovaném množství.
Ve sportovní výživě se velmi často využívá takzvaných suplementů, neboli doplňků stravy a mezi nimi jsou hojně využívané i vitamíny. U některých sportů má suplementace vitamínů opravdu své opodstatnění, ale ve většině případů lze potřebnou dávku vitamínů pokrýt pouhou pestrou a vyváženou stravou. Než tedy se suplementací začnete, ujistěte se, zda je to ve vašem případě opravdu potřebné, nebo jen zbytečně utrácíte peníze za drahé doplňky stravy.
Které vitamíny je nutno hlídat při pravidelné fyzické zátěži?
Začněme tím nejdůležitějším vitamiíem, který zná každé malé dítě – vitamínem C. Vitamín C plní v našem těle řadu funkcí, ale mezi nejdůležitější patří asi jeho antioxidační schopnost. Vyšší dávky jsou potřebné nejen u kuřáků, ale i sportovců, protože vitamín C je nezbytný k tvorbě kolagenu a chrupavek a zároveň pomáhá k urychlení regenerace po náročném tréninku a bojovat proti volným radikálům vytvořeným při fyzické zátěži, stejně jako třeba vitamín E a jiné antioxidanty.
Příliš velké množství vitamínu C stejně organismus vyloučí a v některých případech může tento vitamín dokonce snížit fyzickou výkonnost. Pamatujte, že z přirozených zdrojů je vitamín C mnohem lépe vstřebatelný než ze synteticky vyvinutých doplňků stravy, proto může být jeho suplementace ve formě vitaminů někdy dokonce zbytečná.
B - komplex
Dalším vitamínem, jehož příjem je vhodné si hlídat, je vitamín B. Přesněji celá skupina těchto vitamínů nazývaná jako B-komplex. Tyto vitamíny je dobré přijímat právě v této komplexní formě, protože někdy nadbytek jednoho vitamínu ze skupiny může způsobit nedostatek jiného.
Vitamíny skupiny B získáváme v přirozené formě hlavně z masa, vnitřností, celozrnných obilovin, luštěnin a ořechů. Velkou oblibou zejména u silových sportovců je suplementace vitamínem B12, jehož nedostatek v organismu může zapříčinit mnoho zdravotních problémů.
Vitamín B12 je v případě potřeby (hlavně u vegetariánů a veganů) vhodný suplementovat nejenom při objemových fázích tréninku, pro podporu tvorby DNA a růstu svalové hmoty. Pro podporu regenerace je zase vhodné doplňovat kyselinu listovou, a to v co nejlépe využitelné formě. Vitamíny skupiny B jsou důležité při metabolismu živin, proto je dobré si jejich příjem hlídat například i při navýšeném příjmu bílkovin.
Při nedostatku slunečního záření je také vhodné dbát na dostatek vitamínu D, který v potravinách najdeme například ve vaječných žloutcích a v rybím tuku, tedy tuňáku, lososu, sardinkách či tresčích játrech. Tento vitamín je důležitý pro správné vstřebávání vápníku a fosforu, tedy kostní metabolismus a zdraví kostí. Při nadměrné fyzické zátěži je jeho suplementace někdy opravdu potřebná.