Předně prosím příjměte gratulace k vašemu úspěchu, kterým je zlato z Mistrovství České Republiky v běhu na 800 metrů. Jak vysoko tento úspěch ve své kariéře řadíte?
Děkuji, v mé kariéře zlato z MČR mužů a žen řadím nejvýše, beru to především jako skvělou motivaci do dalšího tréninku.
Jak dlouho se atletice věnujete, a jsou i jiné sporty, ve kterých jste dříve figuroval?
Moje atletická kariéra není dlouhá, do 18 let jsem hrál nejvyšší fotbalovou ligu dorostenců za FC Hradec Králové. Atletická příprava začíná klasicky na podzim, pokud bych počítal „celé“ sezóny už od podzimu, tak jsem letos začal teprve druhou sezónu. Za dva roky jsem ale fotbal nezapomněl, občas zajdu podpořit Kratonohy na jejich cestě do divize.
Zkuste našim čtenářům přiblížit, jak vypadá běžný tréninkový den atleta v přípravě na MČR?
Zhruba do půlky prosince běháme venku, potom v nafukovací hale na Strahově. V lednu začíná halová sezóna, a už netrénujeme dvoufázově jako na podzim. Závody ale doprovází zkouškové období (studuji Ekonomii a finance na IESu, FSV UK) - den jsem tedy většinou začal s matematikou nebo mikroekonomií a pokračoval jsem s ní i 40 minut v tramvaji cestou do haly. Trénink trvá 2 až 2 a půl hodiny, takže jeden takový výlet do haly zabere asi 5 hodin.
Užíváte si momentálně tréninkového volna, nebo dále pokračujete v plném nasazení?
Týden po MČR jsme měli trochu volnější, s kamarády jsme stihli i lyžování v Rakousku. Od půlky března nám začala příprava na léto. Zatím trénuji téměř každý den dvoufázově, v březnu máme 2 kratší soustředění a druhý týden v dubnu odlétáme na 12 dní do Španělska.
Jak relaxujete v době tréninkového volna, případně před závody? A co vás naopak nejvíce namotivuje?
Často chodím do kryokomory, během závodů i 3x-4x týdně. Netrvá tak dlouho jako sauna a také se po ní dá i lehce trénovat. Střídám ji se saunou, každý druhý den jsem buď v sauně nebo v kryu. Občas zajdu na masáž. Motivuje mě samotný závod, na rozdíl od fotbalu teď většinu roku „jen“ trénujeme, takže se na závody vždycky těším.
Jak striktně si v plném zápřahu hlídáte stravu, a zařazujete i nějáké doplňky stravy, které vám pomáhají dosahovat lepších výkonů, nebo regenerovat?
Snažím se jíst co nejrozumněji, to jde nejlépe, když si vařím sám. Vařit mě baví, což se hodí, ale občas to zabere až moc času. Doplňky stravy tedy začaly tvořit velkou část mého jídelníčku, vitaminy, hořčík, před tréninkem Carbo Nox, po něm BCAA od Olimpu nebo melounový Total Recovery. Poslední dobou jsme si oblíbili i Správnej protein. Nejnovější kamarád je masážní válec od Trigger Pointu.
Tvoří silová příprava velkou část vašeho snažení v tréninkovém procesu? Případně máte ji rád, nebo ji zatracujete?
Silový trénink je pro atlety důležitý, i když s přechodem na 800m už ubírám kila a přidávám opakování. S kamarády si teď v Hradci stavíme menší soukromou posilovnu, na tu už se těším. V přípravě chodíme 2x týdně do posilovny a jednou nebo dvakrát máme kruhové tréninky, během závodů už pak méně.
Jaké jsou další sporty kromě atletiky, které si občas zahrajete, případně na které se rád podívate v televizi?
Už jsem zmiňoval fotbal, když je čas a aspoň trochu se to hodí do tréninkového plánu, tak jdu v Hradci na kolo. Jinak badminton, beach volejbal, squash, lyžování, ve všem vynikám.
V televizi je to podobné, fotbal, hokej, tenis, atletika. Rád koukám i na šipky.
Jaké jsou další plány ve vaší sportovní kariéře?
Zlepšit se, určitě běžet 800m pod 1:50, z haly mám osobák 1:50,00, takže mě chybělo asi 5 cm. Letos je v Amsterdamu ME, do konce června limit nejspíš nestihnu (1:47,80), ale motivace je to velká. Příští rok to bude zajímavější, v zimě máme halové ME a v létě pak ME do 22 let.
Chtěl byste touto cestou někomu poděkovat? Ať už za rady, trpělivost, či cokoli jiného?
Za podporu bych chtěl poděkovat rodině a přítelkyni, té i za trpělivost, v kombinaci atletiky a IESu už moc volného času nemám. A také všem z Fit-pra, díky!
Děkuji za rozhovor, a přeji mnoho úspěchů ve vašem dalším snažení.