Mnoho lidí se bez pravidelné sportovní aktivity zkrátka neobejde a mnohdy trénují tak tvrdě, že už jim nezbyde dostatek času k odpočinku. Zejména v zimním období, kdy je naše tělo zatěžováno chladem a neustálými teplotními přechody, bychom si měli dávat zvýšený pozor a umět svému tělu dostatečně dobře naslouchat.
Spousta z nás někdy přecení své síly a přesto, že naše tělo nám velí jinak, jdeme zase cvičit. To pak vede k další a další únavě organismu, který pak na zátěž odpoví buď nemocí, nebo absolutním vyčerpáním. Pokud už se ve fitness či jiném sportu nějakou tu dobu pohybujete tak jistě víte, že celková regenerace po tréninku, i když nepociťujete bolest celého těla a únavu, je velmi důležitá.
Co nám hrozí při přetrénování?
Při nedostatečné regeneraci mezi jednotlivými tréninky dochází u sportovců mnohem snadněji ke vzniku zranění, ale také ke ztrátě, nebo zastavení růstu svalové hmoty. Po každém tréninku bychom tak měli dát našemu tělu dostatečný odpočinek a dát mu v klidu čas na znovunastolení potřebné rovnováhy.
Věřte, že při nedodržování tohoto velmi důležitého režimu vás po čase mohou potkat mnohem horší komplikace než jenom bolesti svalů, opotřebení kloubů a svalová únava. Pro urychlení regeneračních procesů si můžete si dopřát třeba teplou lázeň, anebo využít některé speciální masážní pomůcky.
Jak dlouho odpočívat?
Všeobecně se doporučuje regenerovat alespoň 48 hodin, přičemž toto doporučení se týká hlavně silových tréninků. Je tak velmi důležité, abychom při intenzivních silových trénincích pravidelně střídali jednotlivé svalové skupiny a nikdy necvičili stejnou část dva dny po sobě. V některých svalových vláknech může růst a regenerace probíhat až 14 dní, proto berte ohled i na tyto aspekty.
Kromě odpočinku je také velmi důležitý strečink po tréninku, díky němuž protáhnete namáhané svalové skupiny a alespoň částečně tak předejdete následné bolesti. Na protažení po cvičení tedy rozhodně nezapomínejte, můžete si tím ušetřit spoustu nepříjemností.
Kvalitní výživa a trénink jdou ruku v ruce
V poslední řadě nezapomínejte v rámci regenerace i na adekvátní výživu, jelikož svaly nerostou během tréninku, ale až po něm. Do půl hodiny po tréninku tak svým svalům dopřejte nějaké rychlé cukry ve formě ovoce či müsli tyčinky, díky nimž se rychleji obnoví svalový glykogen a nastartuje se svalová regenerace.
Do dvou hodin po tréninku si pak dopřejte normální jídlo, ve kterém budou obsaženy sacharidy, tuky i bílkoviny v dostatečné míře. Pokud dopřejete svým svalům potřebné živiny, jejich regenerace se urychlí a vaše vysněné výsledky tak budete vidět i pociťovat mnohem dříve.
Pokud je účelem vašeho cvičení zhubnout, nedávejte si svačinu hned po tréninku, ale počkejte si na jídlo alespoň 60-90 minut. Rozhodně však nevynechávejte sacharidy, pouze uberte na jejich množství. Bez jejich přítomnosti ve stravě by nemohli probíhat správně regenerační procesy, které jsou důležité nejenom při nárůstu svalové hmoty, ale i při redukci hmotnosti. Ať už děláte jakýkoli sport, berte pravidelný odpočinek stejně vážně, jako samotný trénink. Uvidíte, vaše tělo se vám po nějaké době mnohonásobně odvděčí.