Vícesložkový protein – Komplexní ochránce vašich svalů
28. Května 2015
Vítejte u posledního dílu této minisérie článků věnované proteinovým přípravkům. Dnes se tedy podíváme na posledního, ne však nejménně účinného zástupce této kategorie, tedy na vícesložkový protein. Směs různých druhů proteinů, jak už název napovídá, jedná se o směs různých druhů proteinů, kterým byly věnovány předcházející díly. Nejčastěji se tedy jedná o směs syrovátkového proteinu s kaseinem v různých poměrech tak, že množství syrovátkového proteinu je obvykle vyšší. K čemu tento doplněk slouží, kdy nám může pomoci, a na co si dát pozor při jeho výběru se podíváme na dalších řádcích.
Vícesložkový protein – Komplexní ochránce vašich svalů
Vítejte u posledního dílu této minisérie článků věnované proteinovým přípravkům. Dnes se tedy podíváme na posledního, ne však nejménně účinného zástupce této kategorie, tedy na vícesložkový protein.
..směs různých druhů proteinů..
Jak už název napovídá, jedná se o směs různých druhů proteinů, kterým byly věnovány předcházející díly. Nejčastěji se tedy jedná o směs syrovátkového proteinu s kaseinem v různých poměrech tak, že množství syrovátkového proteinu je obvykle vyšší. K čemu tento doplněk slouží, kdy nám může pomoci, a na co si dát pozor při jeho výběru se podíváme na dalších řádcích.
..vícesložkový protein by měl zajistit rychle využitelné i pomalu vstřebatelné bílkoviny
Rychle využitelné jsou tedy bílkoviny syrovátkové, mezi pomalé poté patří kasein v různých formách, či středně rychlá bílkovina co se do vstřebatelnosti týká – vaječný albumin. Hlavním účelem vícesložkového proteinu je tedy poskytnout našim svalům konstantní proud aminokyselin potřebných k dostatečné regeneraci a růstu. Prvně se o tento dostatek postará syrovátkový protein, který, jak už možná víte, je vhodný brzy po tréninku, a jeho výhodou je rychlá vstřebatelnost a zahájení anabolických pochodů. Po odeznění tohoto efektu se na řadu dostanou aminokyseliny z kaseinu, který během svého dlouhého a obtížného štěpení zásobuje naše krevní řečiště konstantním proudem aminokyselin.
..možná přemýšlíte, kam během svého denního režimu tento doplněk zařadit
Konstantní příjem bílkovin sice zní velmi vábně, ale pamatujte, že kasein v našem trávícím ústrojí vytvoří těžko stravitelnou rosolovitou hmotu, které nějákou dobu trvá, než se vstřebá. Zařazovat tedy vícesložkový protein po tréninku, pokud vás v brzké době čeká jídlo, není příliš výhodné, a pravděpodobně by to vyústilo pouze v bolesti břicha, a zkazilo vám dobrý pocit z tréninku.
Zařazení tohoto typu proteinu je tedy nejvhodnější v době před ulehnutím, anebo před absolvováním dlouhého časového úseku, kdy víte, že se nedostanete k vytouženému jídlu (práce, dlouhé cesty, praxe). Možná si vzpomenete, že jsem něco podobného psal i v minulém článku. Po čem tedy sáhnout, pokud před sebou máte dlouhé okno bez jídla, kdy potřebujete doplnit bílkoviny, a také nechcete, aby vám kručelo v břiše?
Samotný kasein je velmi vhodný do diety, pokud se tedy snažíte nahnat formu na léto, a hledáte zdroj bílkovin během dne, spíše bych sáhl po něm. Vícesložkový protein je často chuťově příjemnější, obsahuje větší množství cukru (které by ale nemělo šplhat do astronomických výšin), a jak již bylo napsáno, i rychle vstřebatelné syrovátkové bílkoviny.
..ideální by tedy bylo po vícesložkovém proteinu sáhnout tehdy..
..když dokončíte trénink, a víte, že vás čeká několik hodin bez jídla (samotný kasein po tréninku není vhodný). Pro všechny, kdo navštěvují posilovny v ranních hodinách, a poté se rovnou odeberou do práce či školy, bez možnosti se nějákou dobu dostat k jídlu, jde tedy o ideální doplněk. Stejně tak je vhodný pro ty, kteří končí trénink opravdu pozdě, a velmi pozdní večeře by jim dlouho ležela v žaludku a nedovolila usnout.
..Na co si dát při výběru pozor?
Rozhodně by se z vícesložkového proteinu neměl stát „předražený moučkový cukr“ (slovy jednoho českého kulturisty), snažte se tedy hledat takový, kde bude množství sacharidů co možná nejmenší. Stejně tak je nežádoucí přítomnost sojového proteinu, který se používá jako relativně levný, ne příliš kvalitní zdroj bílkovin. Výhodou naopak mohou být přítomné trávicí enzymy, glutaminové peptidy, či tzv. micelární kasein.
Doufám, že jsem vám touto sérií článků pomohl se lépe zorientovat v labyrintu proteinových přípravků, přeji vám šťastnou ruku při výběru, a s jakýmikoliv dotazy či připomínkami se na mne samozřejmě můžete obratit. Stejně tak vám s radostí pomůžu s výběrem, neostýchejte se tedy ozvat. Příště už se podíváme na zcela odlišné téma. Tak ať to roste.
Autor: Jakub Kalus