Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Suplementace v objemovém období

19. Ledna 2016
S blížícím se koncem roku možná spousta z vás přemýšlí spíše opačně, a tedy, jak se zbavit přebytečného tuku, začít plnit svá přesevzetí, a dostat se do formy. Pro spoustu mužů ale stále trvá objemová fáze, jelikož léto, a s ním spojené odhalování postavy je ještě daleko.
img

Jak si tedy v tomto období pomoci doplňky stravy tak, abychom navýšili svou sílu, velikost našeho svalstva, ale zároveň nenabrali více tukové pokrývky, než je zdrávo a vhodno, kterou bychom poté museli složitě likvidovat přísnou dietou, a možná skončili na stejné startovní pozici, ze které jsme vycházeli? Na to se podíváme v následujícím článku.

Na začátku našeho pojednání o doplňcích je nutno si připomenout nutnost stravy, a správného kalorického příjmu při našem snažení. Je to milionkrát zdůrazňované téma, i tak ale často přehlížené, a proto není na škodu si připomenout, že v objemové fázi jednoduše platí zákon, že příjem energie musí převyšovat její výdej. Suplementy mohou tento příjem navýšit, ale pokud jsou ve vašem stravovacím plánu mezery, tak je nejprve zacelte, a až poté uvažujte o nákupu doplňků stravy.

Proteiny

Začněme naše hledání suplementů odstavcem o proteinových přípravcích. Podrobnější informace o různých typech těchto proteinů můžete nalézt v našem magazínu (abychom vám usnadnili hledání, tak články najdete zde, zde, zde, a zde). My si řekneme to, že v objemovém období je často zbytečné utrácet za dražší izoláty, které sice obsahují více bílkovin, ale také méně sacharidů, které ale v tomto období také potřebujeme. Zároveň jsou koncentráty zpravidla chuťově bohatší. Vystačíme si tedy s klasickým syrovátkovým koncentrátem, případně hydrolyzátem. Samozřejmě se i tento výběr odvíjí od jídelníčku, ale zpravidla v tomto období koncentrátem nic nezkazíte.

Sacharidy

Pokud vám nabírání dělá problém, nebo se ručička na váze zasekla na hodnotě, kterou jste si nestanovili, lze k proteinovému přípravku přidat sacharidy. Ideální je přídavek pomalu štepeného maltodextrinu v kombinaci s rychle využitelnou glukosou. Množství záleží na každém jednotlivci, ale mělo by se pohybovat mezi 40-80 g. Pokud vám tedy příjde, že zbytečně rychle nabíráte, množství sacharidů snižte, a samozřejmě platí i opačný způsob, kdy se při snaze o nabrání navyšuje množství přijatých sacharidů po tréninku.

Vitamíny

Další často přehlíženou položkou jsou vitamíny, které jsou často přehlíženy a zanedbávány, ale minimálně výpomoc multivitaminového komplexního přípravku, případně B-komplexu je stěžejní, už jen proto, že se nacházíme v zimním období, a pokud k tomu přidáme stresové faktory, které vlivem tréninku působí na tělo, pomoc těchto doplňků jistě uvítáme.

Kreatiny

Další možností je přídavek kreatinu do potréninkového koktejlu. Už dávno jsou vyvráceny domněnky doktorů o tom, že kreatin ničí naše ledviny, a naopak je jeho přídavek vychvalován k zachování optimálního zdraví (je používán u osob s neurologickými a svalovými patologickými stavy). Kreatin hraje svou roli ve všech činnostech, které vykonáváme v anaerobním prostředí, kdy ho buňky potřebují, a funguje jako záložní zdroj fosfátů pro tvorbu ATP. Denně naše tělo příjme ze stravy přibližně 1g, a další 1g si nasyntetizuje. Tyto 2 gramy jsou poté využity k zachování životních funkcí. Jestli tedy chceme navýšit jeho příjem, je nutno sáhnout po suplementaci, protože z běžné stravy ho dostaneme jen těžko. Pokud se chcete vyhnout křečím, nebo gastrointestinálním nepříjemnostem, neberte jej více, než je potřebné (studie prokazují, že dostatečné množství je 5 g kreatinu denně, bez ohledu na nasycovací fázi). Při suplementaci kreatinem se zvýší retence vody, dojde k sarkoplazmatické hypertrofii, a potažmo i k nárůstu síly a hmotnosti. (o kreatinu si napíšeme více v samostatném článku).

Tento mix doplňků v objemovém období lze považovat za adekvátní naší snaze, tedy zesílit a přibrat. Pokud je tedy váš jídelníček postaven na pevných základech, a nemá v sobě trhliny, mohou vám tyto doplňky pomoci.

Jakub Kalus

Platební metody

Platební metody

                                                                                  Nie je k dispozícii žiadny popis.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Zákazníci nás mají rádi

2024 © Fit-Pro.cz - Všechna práva vyhrazena.