Pokořte mrtvý tah!
23. Října 2013
Při tréninku mrtvého tahu je několik faktorů, jež mohou být pro vás limitující. Nejtěžším z těchto limitů je vaše mentální připravenost na zvedání extrémně těžkého závaží. A to proto, že je to velmi náročné a dokud činku neodlepíte od země, vaše tělo si ani nedovede představit, o jakou brutální zátěž pro vaše tělo jde. Každé opakování začíná v mrtvé bodě, ve fázi, kdy si tělo oddychne a vy jej nutíte absolvovat šok z váhy, kterou zvedáte!
Pokořte mrtvý tah!
Při tréninku mrtvého tahu je několik faktorů, jež mohou být pro vás velmi limitující. Nejtěžším z těchto limitů je vaše mentální připravenost na zvedání extrémně těžkého závaží. A to proto, že je to velmi náročné a dokud činku neodlepíte od země, vaše tělo si ani nedovede představit, o jakou brutální zátěž pro vaše tělo jde. Každé opakování začíná v mrtvé bodě, ve fázi, kdy si tělo oddychne a vy jej nutíte opět absolvovat šok z váhy, kterou zvedáte!
Nejslabším místem liftů je ono mrtvé místo, kde tělo překonává největší zátěž. U deadliftu je tomu ona chvíle, kdy činku odlepujete od země. Díky tomu je deadlift jedním z nejnáročnějších cviků.
Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečně monstrózní váhy na které se můžete dostat, je v mrtvém tahu tělo v šíleném šoku. K zapojení maximální síly totiž musí dojít hned v začátku cviku, z nuly na sto. Mrtvý tah se tímto liší od téměř všech cviků (Bench press, dřep - u obou těchto cviků si na váhu zvykáte při spouštění dolu a následně vynakládáte maximum na její vytlačení vzhůru). Z tohoto důvodu dochází k selhání, nebo zvednutí váhy hned v první fází kdy tělu dojde, o jak velkou silou musí za osu táhnout.
Mnoho lidí má fyzický fond nato váhu zvednout, avšak ještě než přijdou k čince, je jasné, že ji nezvednou. U mrtvého tahu musí být tělo stimulováno ve správném psychologickém rozpoložení, aby dokázalo danou váhu zvednout!
Můžeme poukázat na nějaké chyby:
- Mnoho lidí se ve spodní fázi, kdy si rovná úchop, zastaví a stráví 3-4 sekundy zíráním do stropu, hlubokými nádechy a přemýšlením o tahu. Tahle fáze je ovšem chybná! Tyto 3-4 vteřiny mohou vaše nohy připravit o potřebnou dávku energie, která je ve spodní fázi velmi důležitá!
- Dlouhé postávání před osou. Tato fatalní chyba váš může stát „good rep“. Často vidíte veliké chlapy, jak stojí před činkou a čekají, jakoby ji přemlouvali. V jejich hlavách se honí myšlenky jak tu činku dostat k pasu a jak zabrat. Mrtvý tah je brutální záležitostí, při které by téměř měl převládat zvířecí pud a ne myšlenky. Zní to, jako bychom opomíjeli techniku. Tak tomu samozřejmě není! Ale přemýšlet o technice před takovýmto výkonem vám nikdy neprospěje!
- Dýchejte zhluboka a velmi pomalu, rozšiřte tak plíce a uklidněte se.. Ano, to je ta největší „blbost“. Před mrtvým tahem se nikdo nechce uklidnit, na pódium k čince musíte vletět jako utržení ze řetězu!
Změňte své přístupy k „mrtvole“
- Krátké, rytmické a mělké nádechy. Tímto začnete mírně stimulovat svůj organismus. Při těchto nadechnutích se pokuste zvýšit i svou úroveň zdravé agrese a vůle k liftu!
- Začněte svůj mrtvý tah 4 metry od činky, v této vzdálenosti se připravte, rozdýchejte, zvyšte míru agrese a až poté se přemístěte k čince a u ní už neztrácejte čas!
- Jakmile se dostanete k ose, dřepněte si k ní, stiskněte ji, co největší silou uchopte činku a vytáhněte ji s maximálním úsilím v co nejkratším čase! Žádné přemýšlení, žádné rozdýchávání, připravte se opodál a u činky už jen využijte svou agresi a sílu!
- Mrtvý tah je spíše, než silová výzva, ukazatelem mentální dovednosti jedince. Pokud jste dostatečně mentálně silní, pak byste měli své osobní rekordy být schopni neustále posouvat dál!
Pohled a mrtvý tah vám otevřel Christian Thibaudeau, přeloženo FIT-PRO CZECH