Lecitin – pomocník na mnoha frontách
17. Listopadu 2016
O existenci této látky jste již pravděpodobně slyšeli, a mnozi z vás ji možná během svého života vyzkoušeli, protože je lecitin obecně považován za zdraví prospěšnou látku. Pravděpodobně byste tento doplněk stravy při důkladném pátrání nalezli v některé ze skříní u vás doma. Jaké všechny pochody ale dostatečný příjem lecitinu ovlivňuje a proč je pro nás důležitý? To se dočtete na následujících řádcích.
Jak lecitin vypadá, a kde jej najdeme?
Jedná se o látku tělu vlastní, která je z chemického hlediska směsí diglyceridů s esterem kyseliny fosfatidové, na kterou je navázan cholin. Tato součást lecitinu se běžně nazývá fosfatidylcholin.
Obrázek č.1 – dva rozvětvené řetězce, které naleznete vpravo, představují jednotlivé mastné kyseliny, které tvoří diglycerid, v horní části na levé straně poté vidíte fosfatidovou kyselinu s navázaným cholinem
Zdroj obrázku:[online][cit.2016-11-17] Dostupné z:http://www.indiana.edu/~oso/Fat/FatImg/lecithin.jpg
Lecitin nalezneme v potravinách i jejich částech – například v soji, mase, nebo vaječném žloutku. V našem těle se nachází hlavně v nervové tkáni a mozku. Je také součástí buněčných membrán a tím zajišťuje správnou funkci buněk.
K čemu slouží?
Vzhledem k tomu, že se nachází ve velkém množství v naší nervové tkáni a mozku, kde může být převáděn na acetylcholin, který zodpovídá za přenos nervových vzruchů, nachází své využití u osob, trpících demencí, úzkostí, či Alzheimerovou chorobou.
Lecitin snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, jelikož dokáže přenášet cholesterol do jater díky existenci lecitin:cholesterol acyltransferasy, což brání usazování shluků cholesterolu v našich cévách a ucpávání cév. 1
Má také antioxidační funkce, a chrání tak naše tělo před volnými radikály, a s nimi spojeným poškozením našich buněk a našeho zdraví jako celku. Nejúčinnější je v kombinaci s dalším antioxidantem, kterým je vitamin E. 2
I přesto, že lecitin může pomoci optimalizovat naše zdraví, existují i rizikové skupiny, které by jeho suplementaci měly v ideálním případě zkonzultovat s lékařem. Do této skupiny patří těhotné a kojící ženy, a také osoby, alergické na soju, ze které se lecitin nejčastěji získává.
Nicméně může lecitin pomoci osobám, které mají vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, predispozice k mentálním chorobám, či figurují v náročných fyzických aktivitách, mezi něž prakticky všechny sporty, kdy je produkce volných radikálů mnohonásobně vyšší, než během neaktivity, a je třeba jejich dopad na naše zdraví minimalizovat pomocí antioxidantů, mezi které lecitin patří.
Pokud vás lecitin zaujal, můžete využít naší speciální nabídky zde
Reference:
1) John A. Glomset, The plasma lecithin:cholesterol acyltransferase reaction. J. Lipid Res. 1968 9:(2) 155-167
2) Sheila Cristina de Lima Sanches et al. Effects of Lecithin and Vitamin E Supplementation on Liver Steatosis and Oxidative Stress Induced by Chronic Ethanol Consumption in Rats. Scandinavian Journal of Laboratory Animal Science 37(3):1 8 · January 2010