Jan Kaňůrek - Rozhovor o životosprávě u vyznavačů adrenalinových sportů
04. Května 2017
Každý z nás má radost z prvních úspěšných krůčků v novém sportu - z první jízdy na snowboardu, která nekončí pádem každých pět metrů, z prvního shybu na hrazdě, který by se dal počítat jako platný pokus, nebo z prvních parkourových triků, kdy po jejich provedení neskončíte obličejem na betonu. Honza Kaňůrek si vzal všechny tyto (a i další) sporty za své, a nejen, že se v nich dokázal zorientovat a naučit se základy, ale ve všech dosáhl na závodní úspěchy nebo vymyslel zcela nové triky. Jaký přístup ke sportu a k životosprávě má tento vyznavač adrenalinových aktivit, nad kterými se mnohým tají dech?
Ahoj Honzo, hned ze začátku mám pro Tebe takřka nesplnitelný úkol: zkus se našim čtenářům ve stručnosti představit.
Ahoj Kubo a milí čtenáři, jmenuji se Honza Kaňůrek a už několik let se zabývám převážně adrenalinovými sporty, jako je např. snowboarding, wakeboarding, parkour atd. No a aby toho nebylo málo, tak jsem si před pár lety oblíbil i sport zvaný street workout. Pravda, není to příliš adrenalinový sport, ale záleží na tom, v jaké výšce zrovna jste...
Pozn. redakce: Pokud by vám tento stručný popis Honzových aktivit nestačil k vytvoření si obrazu o něm, podívejte se na toto video
Který sport si jako první získal tvé srdce, a kterému se naopak věnuješ nejvíce v poslední době?
Zkusím tuhle otázku trochu zjednodušit… Takže, začalo to určitě atletikou a pak to pokračovalo v tomto pořadí: fotbal, skateboarding, breakdance, snowboarding, parkour, wakeboarding, wakeskating, street workout. Nejde říct, který ze sportů si získal mé srdce, podle mě to byly všechny a spíš záleželo na době a momentech, které jsem v tom daném sportu zažil. Jinak v poslední době se snažím co nejvíce věnovat street workoutu.
U kterého sportu zažíváš největší adrenalin, a ve kterém ze tvých oblíbených sportů bylo nejtěžší se naučit základy a následně se posouvat dále?
Myslím si, že čím déle jsem ve vzduchu, tím je to i větší adrenalin, takže určitě snowboarding. Pak ale existuje i forma stálého (intenzivního) adrenalinu, což je např. jízda na wakeboardu ve wakeparku nebo když dělám na hrazdě veletoč nebo jízda v prašanu na snowboardu. Zkrátka činnost, kde ten adrenalin není tak velký, ale o to více vás to baví, a prožíváte tento pocit déle :-)
(autoportrét, středisko LAAX)
A co se týká toho nejtěžšího sportu, tak to je určitě street workout! Tady si nic nenatrénujete na trampolíně nebo skákáním do vody atd. Taky vůbec neplatí to, že když se nějaký trik naučíte, že ho bez tréninku zvládnete udělat bez problému i za rok. Zkrátka na sobě musíte neustále makat, a o to mě to posouvání více baví.
Pohybuješ se ve sportech, které jsou veřejností obecně vnímány jako „volnomyšlenkářské“. Hraje v nich správná životospráva určitou roli, nebo se setkáváš spíše s opakem?
Správná životospráva hraje u všech sportů tu největší roli, ale co se týká těch „volnomyšlenkářských" sportů, tak abych pravdu řekl, tady to nikdo nějak moc neřeší. Samozřejmě se najde pár jedinců, ale ti jsou v naší sortě vnímáni spíše jako blázni :-) Stejně tak, když při sportu používáte např. nějaký doplněk stravy. Většinou to ostatní hned odsoudí, aniž ví, o co vlastně jde.
Jakým způsobem jsi ty sám zjistil, že určité povědomí o správném stravování je stěžejní pro zlepšování výkonů?
Zjednoduše řečeno, v určitém věku mému tělu začla docházet šťáva (asi tak jako když si koupíte Ferrari a neměníte mu 3 roky olej, pneumatiky atd.), začal jsem se tedy více zajímat o to, co mi vlastně chybí, navštěvoval různé fyzioterapeuty, sportovní maséry, výživové poradce atd. a přišel jsem na to, že jsem si vlastně několik let dobrovolně huntoval tělo. Musím také říci, že v této době jsem poznal moji ženu, která se věnuje hodně fitness, a díky ní jsem se ze všeho lépe dostával, a naučil jsem se v tom rychleji chodit.
(Foto: Petr Tanko, Zlín)
Jak velkou oblibu má v těchto sportech posilování? Myslíš si, že je pro zástupce těchto sportů důležité?
He, he… Obliba opět nic moc a důležitost samozřejmě maximální! Ve světě už se na to hodně lpí, ale u nás je to ještě docela v plenkách. Pár lidí se sice snaží cvičit, ale když do toho zase nedodržují tu stravu atd. je to těžké.
Nejlepší je, když si to každý otestuje sám na sobě… V jednu dobu jsem se snažil (po plastice křížového vazu v kolenu) naposilovat a připravit mé nohy na zátěž tak, že když jsem vlezl v zimě na snowboard, byla to maximální radost, dopadat triky, odrážet se atd. Šlo to prostě všechno o 50 % lépe. To stejné se stravou - když jsem dostal můj první jídelníček, věděl jsem přesně co kdy mám sníst, a pak šel na trénink - byl to neuvěřitelný rozdíl! Vždycky říkám lidem, že stačí tak málo, jen dodržuješ pár věcí a stane se s tebe (teď omluvte ten výraz) nadčlověk, a za to to rozhodně stojí :-)
Jaké máš plány do budoucna a kterému sportu se chceš věnovat nejvíce?
V každém sportu, který jsem dělal naplno, jsem to dotáhl na hodně slušnou úroveň, účastnil se závodů, občas něco vyhrál, ale hlavně jsem si splnil své sny, když jsem např. udělal nebo dokonce i vymyslel triky, které nikdo v ČR předemnou neudělal. Nyní mám v plánu ještě pár adrenalinových kousků, ale nejraději bych se teď někde zavřel, minimálně na rok a věnoval se jen street workoutu! Tak uvidím sám, jak to dopadne.
Kam by jsi odkázal čtenáře, kteří se chtějí o tvých aktivitách dozvědět více?
Tak určitě na můj YouTube nebo taky Facebook a Instagram. Snažím se spoustu mých zkušeností předávat lidem dále, takže tam najdete i spoustu triků a tipů, ne jenom selfie stylem duckface atd. (smích)
Děkuji Ti za rozhovor a přeji mnoho zdaru ve všech činnostech, které budeš vykonávat.
Taky moc děkuji, ať se Ti daří i celému FIT-PRO.cz teamu ;-)
Titulní fotka: Ajka Kaňůrek, Seychely
Jakub Kalus