Jak shodit první kila? 5 praktických rad
08. Července 2016
Letní měsíce jsou opět tu, a je možné, že Vaše novoroční předsevzetí vzalo za své, a nyní si vyčítáte všechna špatná rozhodnutí posledních měsíců, a přemýšlíte kde byl „zakopaný pes“.
V tomto článku se nebudeme podrobně věnovat ani kaloriím, ani živinám, ani posledním výzkumům nebo aktuálně populárním stravovacím režimům. Proč ne? Realita je ta, že pokud byste naprosté většině populace dali určitý obnos peněz a úkol, nakoupit pouze zdravé a hodnotné potraviny, pravděpodobně by nakupující došli na pokladnu opravdu s plným košíkem těch správných potravin. Každý z nás má totiž určité povědomí o tom, které potraviny se do jeho jídelníčku hodí, a které naopak ne. Kámen úrazu je tedy jinde: To, že něco víme, neznamená, že to i děláme.
- Dát si na oběd salát s kuřecím masem – je to pro nás dobré, a víme o tom
- Dát si pytlík brambůrků večer u televize a zapíjet je colou – je to pro nás špatné, víme o tom, ale měli jsme těžký den...
I tak existuje několik praktických rad, jak se nezdravým potravinám, a rozhodnutím, kterých později litujeme, vyhnout. Tady jsou:
1) Používejte menší nádobí anebo snižte gramáž
Obecně máme tendence sníst vše, co nám je naservírováno, a i tehdy, když jsme najezení, se snažíme dovést náš boj s jídlem na talíři až do konce. Proč tedy nepoužít menší talíře místo těch větších? Pokud disponujete kuchyňskou váhou, nejjednoduším krokem je ubrat několik gramů z velikosti vašich příloh. Dáváte si 120 g rýže? Dejte si 100 g, a možná ani nepocítíte rozdíl. Nemusíte hned převracet svůj životní styl vzhůru nohama, vyměňovat běžnou rýži za přílohy, které ani neumíte vyslovit (quinoa budiž zářným příkladem) či připravit. K razantní změně ze dne na den by vás žádný trenér ani poradce nikdy neměl nabádat.
2) Co není v domě, není pro mě!
Ano, trochu jsem upravil známé rčení. Fakt je ten, že pokud nechcete jíst nezdravé potraviny, jednoduše je nekupujte. Pokud víte, že se snažíte shodit váhu, a procházíte v obchodu kolem regálu s čokoládami, a přemýšlíte, zda si nějákou nekoupíte na horší časy... nechte ji pěkně v regálu. Bude pro vás o dost obtížnější v 10 hodin večer, kdy vás popadnou chutě na sladkou odměnu, nasednout do auta a hledat první večerku, než udělat pár kroků do kuchyně.
3) Řekněte blízkým o svém rozhodnutí
Nemusíte nutně společně vyházet celý obsah rodinné ledničky a mobilizovat všechny členy ke každodennímu tréninku (ideálně na maraton). Stačí svým blízkým říci, o co se momentálně snažíte, a poprosit je, aby Vaše rozhodnutí respektovali. A také se jim snažte taktně vysvětlit, že si vážně ten koláč nedáte... a že chápete, že je domácí... a že se rozplývá na jazyku ... a že opravdu nechcete ani ochutnat. Nebudeme si zde nalhávat, že určitý sociální tlak a neustálé vysvětlování svému okolí proč jíte to, co jíte, mohou být velmi únavné. Pokud se ale se svým okolím nepodělíte o svůj cíl, nebudou o něm vědět, a pro vás se celá situace stane ještě těžší.
4) Zapomeňte na multitasking
V době, kdy se váš mozek soustředí na jiný úkon, se vaše stravování stává určitým automatickým procesem. Proto není problémem během sledování filmu v kině spořádání celého popcornu, zatímco si jeho „zmizení“ ani pořádně neuvědomujete. Zkuste si tedy na jídlo vyhradit těch pár potřebných minut, a neobdivovat během stolování fotky koťat na sociálních sítích, ani vyřizovat maily. Lépe se vám poté bude kontrolovat množstí jídla, které příjmete, a ručička na váze vám poděkuje.
5) Plánujte si tréninky stejně jako schůzky
Vemte do ruky diář, zakroužkujte si dny a časy, ve kterých si uděláte prostor na trénink, a přistupujte k naplánovaným tréninkům stejně, jako k dalším naplánovaným událostem. Schůzku byste si pravděpodbně zrušit nedovolili, tak proč rušit trénink? Pokud trénink budete brát jako něco náhodného, budete mít větší tendence jej vynechat.
Shrnutí:
Výše bylo popsáno 5 praktických tipů, jak nastartovat své snažení a vidět tolik motivující posun na váze. Daly by se sem zařadit i další rady jako například: nechodit hladový/á do supermarketu, mít vždy po ruce nakrájenou zeleninu jako záchrannou brzdu atd. Věřím ale, že výše popsané rady poskytnou ten správný zážeh pro váš spalovací motor, a dovedou vás krok po kroku k vysněnému cíli.
Jakub Kalus