CFM protein – v čem je unikátní?
27. Června 2016
V jednom z našich předešlých článků jste se mohli dočíst o vhodnosti zařazení syrovátkového proteinu do suplementačního plánu sportovce. Jen připomenu, že se jednalo o typ proteinu s nejvyšší biologickou aktivitou, a byl tedy pro sportovce nejvhodnější a nejvstřebatelnější. Často ale můžete u těchto proteinů narazit na přívlastek „CFM“. Co tedy tato tajuplná zkratka znamená, a jaké se za tímto označením skrývají výhody pro sportovce, to se můžete dočíst na následujících řádcích.
Touto zkratkou se označuje způsob technologické výroby zvaný: mikrofiltrace se zkříženým tokem (Cross Flow Microfiltration). Cílem této mikrofiltrace je odstranění nežádoucích složek, jako je například laktosa (mléčný cukr, který velká část populace špatně rozkládá), tuk, nebo cholesterol.
Při této technice jsou použity keramické filtry, které oddělují syrovátkový protein od nežádoucích složek už při nízké teplotě. Látky, které jsou menší, než žádoucí syrovátkový protein projdou membránou, a jsou odstraňovány z oběhu (permeát), zatímco protein membránou neprochází a je veden dále do rezervoáru (retentát). Jedná se tedy o čistě fyzikální techniku, závislou na velikosti pórů v membráně. Oproti klasické filtraci, na kterou si vzpomenete ze základní či střední školy (za použití filtračního papíru), je zde výhoda ta, že získaný protein (retentát) může přes membránu procházet vícekrát, a oddělování nežádoucích složek je tedy mnohem více efektivní.
Oproti ostatním používaným technikám nedochází při této technice ke styku s nežádoucími chemikáliemi, jako je například kyselina chlorovodíková nebo hydroxid sodný - ty jsou používány například při technice iontoměničové separace. Získaná bílkovina je tedy po skončení celého procesu neznečištěná a plně biologicky využitelná. Zároveň získané produkty obsahují větší množství vápníku a nižší podíl sodíku. Vyšší množství vápníku ocení všichni sportovci napříč věkovými kategoriemi, jelikož tento minerál je známý jako ochránce proti řídnutí kostí. Nižší podíl sodíku je poté žádoucí například u osob v předsoutěžní dietě nebo jedinců, s vyšším krevním tlakem. Díky využití nízké teploty také nedochází k denaturaci bílkovin či růstových faktorů. Tyto faktory poté mohou hrát roli například v imunitě jedince, a představují určitý bonus nad rámec pouhého navýšení bílkovin v denním příjmu.
Pokud tedy chcete mít jistotu, že daný protein bude plně aktivní, a pro vaše tělo vstřebatelný, a zároveň zbavený nežádoucích složek, je vhodné hledat takové přípravky, které jsou vyráběny právě metodou CFM.
Jakub Kalus