Jak a proč na kreatin?
O dávkování i o celkovém užívání kreatinu se vede spousta mýtů. Je mnoho lidí, kteří kreatin zavrhují a to jen proto, že vidí pouze obrys zavodněného člověka, který nemá svaly, ale pouze podkožní tekutiny.
Je pravda, že při správné kreatinové kůře můžete přibrat během 6 týdnů až 5 kilogramů z nichž je větší část voda. Tyto kilogramy následně téměř všechny shodíte. Tato voda totiž nemá fungovat jako onen nafouklý sval, ale jako „živina“ svalových buněk, které v ten moment mohou dosahovat daleko většího růstu, právě díky této hydrataci.
Kreatin má obrovský význam zejména v období intenzivního krátkodobého výkonu, kde je zapotřebí explozivního výdeje energie. Tyto explozivní výdeje jsou často využívány například u sprinterů, lifterů, ale i kulturistů.
Kreatin je využíván hojně napříč všemi sportovními odvětvími, důvod je jednoduchý! Kreatin je totiž látkou, jež napomáhá tvorbě ATP (adenosintrifosfátu). Tato molekula ATP je okamžitým zdrojem energie pro svaly, a nezbytnou látkou pro jejich kontrakce.
Důležitým faktem je, že kreatin není našemu tělu látkou cizí, ba naopak! Kreatin se v našem těle vyskytuje přirozeně. Pokud však sportovec podává výkon, tělo tuto ATP spotřebuje a kreatin mizí s ní. V této fázi přichází předčasné vyčerpání, snižuje se intenzita tréninku a výkonnost sportovce stagnuje, nebo ještě hůře, klesá! Suplementace kreatinu zvyšuje zásoby kreatinfosfátu, který napomáhá regeneraci ATP.
Kreatin tedy není jedním ze suplementů, u kterého není jeho funkčnost ověřena a jedná se o pouhé domněnky. Kreatin zvyšuje svalovou sílu, objem a zlepšuje regeneraci.
Neopomenutelným faktem je, že na trhu se vyskytuje mnoho druhů kreatinu, jedním ze základních a nejběžnějších je Kreatin Monohydrát. Obrovskou nevýhodou tohoto kreatinu je jeho malá využitelnost. Proto se musí v prvních dnech takzvaně sytit. Tělo musí totiž dosáhnout určité hladiny ve které tento kreatin, který je v těle „navíc“, zaznamená. Dalším důležitým faktem je, že samotný kreatin není schopen vstoupit do krevního řečiště, proto se zde využívá vazby kreatinu na glukózu. Jednoduše řečeno, pokud suplementujete kreatin monohydrát, měli byste jej pít se sacharidovým nápojem, aby se na něj mohl kreatin navázat.
Dalšími možnými formami, jak do těla kreatin dostat, jsou kreatinové směsi, nebo formy kreatinu jakými jsou třeba: Krealkalyn, kreatine v sypké formě s přidanými sacharidy, nebo Krea-Genic.
Obrovskou výhodou Krea-genicu je jeho transportní systém PTK, který zajišťuje daleko větší efektivitu a vstřebatelnost kreatinu do krve. Pokud bychom měli srovnat Kreatin Monohydrát s Krea-genicem, tak jejich využitelnost kreatinu je 4:16.
Dalším důležitým měřítkem pro výběr typu kreatinu je jeho zdroj a původ. Oficiálně se původ kreatinu rozděluje na dva zdroje. První je patentovaná forma "Creapure" vyráběná přímo v Německu. Tento zdroj kreatinu má několikánásobně vyšší vstřebatelnost a funkčnost než zdroj druhý, pocházející z Číny. Kreatin z čínských zdrojů je většinou levnější, avšak výsledky jasně hovoří ve prospěch formy "Creapure".
Závěrem tedy řekněme, že kreatin by se neměl užívat po dobu půl roku, během níž by člověk spoléhal na jeho „blahodárné“ účinky. Kreatin by se měl užívat v cyklech dlouhých 6 týdnů. Následně by se měl kreatin vysadit na dalších 6 týdnů a poté nastoupit další kůru dle potřeby.